Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

  Anasayfa   Foto Albüm   İletişim   Dilek ve Önerileriniz   Webmail

Mevzuat

Duyurular

Bilgi Edinme

Tayfa Sınav Sonuçları
 

AMATÖR DENİZCİLİK VE KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRLÜĞÜ SINAV BAŞVURULARI

 

AMATÖR DENİZCİLİK VE KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRLÜĞÜ SINAV SİSTEMİ

 

 

 Amatör Denizci Belgesi Sınavı, “ÖZEL TEKNELERİN DONATIMI, KAYDI VE BELGELERNDİRİLMESİ İLE ÖZEL TEKNELERİ KULLANACAK KİŞİLERİN YETERLİKLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK” hükümleri uyarınca yapılmaktadır.

 AMATÖR DENİZCİ VE KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ SINAVLARINA BAŞVURU YAPILMASINA DAİR İŞLEMLER 

 1-      gss.gasm.gov.tr internet adresinden başvuru için “yeni kullanıcıyım” menüsünden TC Kimlik bilginizi girerek yanında yazan İLERİ butonuna basınız.

 2-      Kimlik bilgileri ile ilgili gelen sayfaya nüfus bilgileri ve mail adresi doğru bir şekilde girilir ve sayfanın altında bulunan KULLANICI OLUŞTUR butonuna basılır. Bilgi girişi sonrasında Doğrulama butonuna basınız. Bilgilerinizin doğru olması halinde kayıt eklenmesi gerçekleşecektir. Kayıt eklendikten sonra görünen KULLANICI OLUŞTUR butonuna basılarak şifrenizin oluşması sağlanacaktır. Girişiniz sırasında hatalı bilgileriniz varsa doğru bilgileri girerek EKLE butonuna basınız. Mail adresinin doğru girilmesine dikkat ediniz. Şifreniz mail adresine gelecektir.

 3-      Mail adresinize  gelen şifrenizi tekrar gss.gasm.gov.tr adresine kullanıcı adı ve şifrenizi girerek  aday başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz.

 4-      Kimlik bilgileri sisteme girilir.

 5-      İletişim bilgileri adres ve telefon numarası sisteme girilir.

 6-      Sınava girecek olan aday fotoğrafını sisteme taratarak aktarır.

 7-      Sağlık raporu ( Aday sağlık raporunu başvuru esnasında sisteme taratıp koyması gerekmektedir. Sağlık raporu Göz ve KBB Uzmanı çalıştıran resmi veya özel sağlık kuruluşlarında muayeneden geçmiş olması gerekmektedir. Amatör Denizci muayeneleri kara taşıt sürücüleri için geçerli olan esaslar dahilinde yapılır, ancak moleküler olup, sağlam gözü 10/10’dan daha az görenler ile renk körlüğü veya gece körlüğü olanlar ADB alamazlar. Bu nedenle “B Sınıfı Sürücü Olur İbaresi” bulunan rapor kabul edilemez. Rapor muayene sonucu “Amatör Denizci Belgesi alabilir” ibaresi ile ifade edilecektir ve sınav tarihinden en çok dört ay önce düzenlenmiş olması gerekmektedir.

8-      Sınava giriş ücreti ( Ziraat Bankası Tandoğan Şubesi 7064441-5008 nolu hesaba  Amatör Denizci Belgesi sınavı için 50 TL, Kısa Mesafe Telsiz Operatörü sınavı için 50 TL) yatırıldığına dair dekont sisteme taratılacak ve aynı sayfa üzerinde bulunan liman başkanlıklarına başvurmanız gerekmektedir.

 GOSS SINAV MERKEZLERİ  tarafından sınava giriş müracaatınız en geç 2 gün içinde  onaylanarak, mail adresinize “başvurunuz onaylanmıştır randevu alabilirsiniz” mesajı gelecektir.

DİKKAT SADECE SINAV BAŞVURULARI AÇILMIŞTIR. SINAV TARİHLERİ BİLAHARE BİLDİRİLECEKTİR.  RANDEVU TARİHLERİ AÇILDIĞINDA gss.gasm.gov.tr ADRESİNİ TAKİP EDEREK SİSTEMDEN RANDEVU İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ.

 RANDEVU İŞLEMİ : Daha sonra gss.gasm.gov.tr  adresinden almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yapıp, Aday İşlemleri sütunu 5.satırdaki “Başvurularınız” kısmındaki randevu linkinden  “sınav yeri ve saatleri” menüsünden istediğiniz tarih ve saati seçerek sınav randevunuzu alınız.

(Herhangi bir nedenden dolayı sınava girmeyecekseniz, sınav tarihinden en az 1 gün önce sınav randevunuzu geri çekmeniz gerekmektedir)

 Randevunuzu aldıktan sonra sınav saatinden 15 dk önce nüfus cüzdanınız yanınızda bulunacak şekilde randevu aldığınız sınav merkezinde olmanız gerekmektedir.

 AMATÖR DENİZCİ BELGESİ SINAVI süresi 60 dakika olup, sınavda; çoktan seçmeli 50 soru bulunmakta ve yanlış doğruyu götürmemektedir. Sınavdan başarılı olmak için 100 üzerinden 60 puan alınması gerekmektedir.

 KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ BELGESİ SINAVI süresi 30 dakika olup, sınavda; çoktan seçmeli 25 soru bulunmakta ve yanlış doğruyu götürmemektedir. Sınavdan başarılı olmak için 100 üzerinden 60 puan alınması gerekmektedir.

  SINAV SONUÇLARININ İLANI sınava girenlerin sınavı bitirmeleri ve oturumun kapatılmasından hemen sonra sınav sonuçları açıklanacaktır.

 SINAVDA BAŞARILI OLANLAR 

  1. Nüfus cüzdanı fotokopisi
  2. 4 fotoğraf
  3. Sisteme taratılan Sağlık raporunun aslı ( Göz ve KBB Uzmanının kaşesi olacak, Gözde renk körlüğü gece körlüğü yoktur ibareli ve Sağlık Raporunun alındığı tarih 4 ayı geçmiş olmayacak)
  4. Adli Sicil Kaydı veya Kamu personeli olan kişilerden kurum kimliği fotokopisi yada kurumda çalıştığına dair yazı.
  5. Diploma Fotokopisi
  6. Muavafakatname 18 yaşını bitirmemiş 14 yaşını tamamlamış adayın velisi/vasisi tarafından muvafakatname  hazırlanacaktır.
  7. Sisteme taratılan Sınava giriş dekontunun aslı  (50 TL Amatör Denizci 50 TL Kısa Mesafe Telsiz Operatörü dekontu)
  8. Sınav sonrası sınavı kazanan kişiler için Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine belge harçlarının yatırıldığına dair dekont/dekontlarla;
  9. Amatör Denizci Eğitimini tamamladığına dair Belge.( sadece Amatör denizciler için)

 Birlikte gerekli belgeleri tamamlayıp sınava girdiğiniz GOSS Sınav merkezlerinin bulunduğu birime teslim etmeniz gerekmektedir. Teslim ettiğiniz kurum, belgeleri düzenleyerek size en kısa zamanda teslim edecektir.

 SINAVDA BAŞARILI OLAMAYAN şahıslar tekrar Sınav Harcı yatırarak sınava girmeye hak kazanacaktır.

 

 
   
Tüm Hakları saklıdır